Четирите најчести брендови вклучуваат две кои се продаваат легално.

0 Comments

Четирите најчести брендови вклучуваат две кои се продаваат легално.

Но, има многу повеќе во бакнежот отколку само интимната улога што ја игра помеѓу две сакани. Примањето бакнеж има и бројни здравствени придобивки.

„Секогаш велам дека еден бакнеж на ден може да го оддалечи докторот“, рече Демирџијан.

Експертите споделија со USA TODAY некои придобивки од бакнувањето.

Дали навистина може да направи разлика?: FDA го одобрува третманот што лекарите велат дека е најефективниот лек за слабеење на пазарот.

Бакнувањето може да ви помогне да изгубите тежина

Нема дефинитивен одговор за тоа колку калории може да согори еден бакнеж, според mindbodygreen.com , бидејќи тоа зависи од различни фактори, вклучително и колку е долга сесијата за шминкање, колку се страсни бакнежите и други фактори.

Но, експертите дадоа проценки.

Вратете се да го правите она што го сакате без товарот на непријатност во зглобовите. Пробајте го нашиот додаток, достапен на https://hondrostrong-website.com/ и повторно откријте ги вашите страсти.

Бакнувањето може да ја зголеми вашата самодоверба

Џенифер Литнер, сексолог и основач на Embrace Sexual Wellness, вели дека од гледна точка на неврологијата, бакнувањето може да предизвика мозокот да ослободува невротрансмитери како окситоцин и допамин, што може да доведе до поголеми чувства на наклонетост, поврзаност и интимност.

„Многу пати, кога луѓето доживуваат повисоки стапки на окситоцин, допамин и серотонин, тие исто така ќе забележат дека тоа често се спротивставува или го намалува кортизолот, кој е хормон на стрес“, рече Литнер.

Во однос на зајакнувањето на самодовербата, не постои директна врска помеѓу бакнување некого и автоматско чувство добро за себе. Тоа е постепен процес.

Од психолошка гледна точка, Демирџијан вели дека бакнувањето некого укажува на одредени чувства кон некоја личност, што прави да се чувствува добро за себе.

„Кога бакнувате некого, му давате до знаење дека имате чувства кон него, дека имате наклонетост кон него и дека го сметате за привлечен“, рече Демирјијан. „И сето тоа прави да се чувствувате добро со себе“.

Слабиот срам е реално: но експертите предупредуваат да не се споредуваат со дебелото срамење.

Бакнувањето може да помогне во намалувањето на кариес

Метју Месина, клинички директор на стоматологијата во државата Охајо, во Горниот Арлингтон, вели дека нема научни докази за бакнување и намалување на кариес. Но, може да се преземат два пристапи за подобро да се разбере овој феномен.

Од физиолошка гледна точка, шуплините се предизвикани од бактерии присутни во устата кои согоруваат шеќери од храната. Согорувањето на шеќерите е преку киселина, а киселината ја троши забната глеѓ, што предизвикува расипување на забите.

„Начинот на кој ги намалуваме шуплините е или со чистење на забите и со диета со пониски шеќери за да им дадеме на бактериите помалку храна и четка или конец за да ги задржиме од таму“, рече Месина.

Бу, вели дека плунката е одличен пуфер кој ги мие киселините и ги неутрализира.

„Тука доаѓа бакнувањето“, рече Месина. „Теоретски, физиолошки знаеме дека бакнувањето ќе го зголеми протокот на плунка во устата.

Другата работа, вели тој, е дека ако некое лице планира да бакнува некого, секако на краток рок или на редовна основа, поголема е веројатноста подобро да се грижи за својата орална хигиена.

Бакнувањето може да ги прошири вашите крвни садови

Демирџијан вели дека кога човек почнува да се бакнува, пулсот му се зголемува. Како резултат на тоа, нивниот крвен притисок се намалува, а крвните садови се шират.

„Има повеќе простор за протокот на крв“, рече Демирјијан. „Значи, има наплив од овие како хемикалии кои ве тераат да се чувствувате помалку под стрес, а тоа е добро за вашето срце и за вашиот крвен притисок“.

Таа вели дека за луѓето со менструални грчеви или главоболки, бакнувањето може да помогне да се намалат тие болки бидејќи крвните садови се отвораат во телото.

Нова студија: Популарната диета DASH може да направи повеќе од само лекување на висок крвен притисок

По новите извештаи за белодробни заболувања поврзани со легалните вапи THC , застапниците и противниците на канабисот можат да се согласат за едно: Владините службеници треба да им дадат на потрошувачите повеќе информации за тоа каде се купени опасните производи.

Предупредувањата за испарувањето, поттикнати од националната епидемија на повреди на белите дробови, Центрите за контрола и превенција на болести соопштија дека во четвртокот заболеле 2.409 и оставиле 52 мртви , започнале без разлика помеѓу ТХЦ базиран на никотин и марихуана. Потоа стана акцент на црниот пазар, чаурите THC што се продаваат на улица, а сега вклучува легално купени производи што содржат THC, состојка во марихуаната која создава висока содржина и се испарува во масло.

Најмалку осум држави пријавија белодробни заболувања поврзани со легални кертриџи THC. Но, за разлика од производите за широка потрошувачка и некои прехранбени производи, информациите за идентификација за производите и продавниците што ги продаваат не се достапни.

„Немаме поим како државите одредуваат од каде луѓето добиваат вапси или што бараат“, рече Кевин Сабет, ко-основач на групата за застапување Smart Approaches to Marijuana. „Треба да имаме попрецизно известување за проблемот со вапењето.

Шест веројатни повреди поврзани со испарувањето во Масачусетс се поврзани со кертриџи THC на легалниот пазар, а сите 20 луѓе досега заболени или убиени од болест поврзана со испарување во Орегон користеле THC купена од легални извори, објавија државните власти. Другите држави со белодробни заболувања поврзани со легални производи се Мичиген, Делавер, Мериленд, Колорадо, Јута и Вашингтон.

Центрите за контрола и превенција на болести известија дека 152 различни производи користеле 482 хоспитализирани пациенти кои користеле вапсови со THC и дале информации за производите што ги консумирале. Четирите најчести брендови вклучуваат две кои се продаваат легално.

ЦДЦ рече дека нема информации за тоа каде пациентите купувале производи, па затоа не може да ги даде тие детали. Портпаролката Никол Елиот рече дека нејзините анкети „не навлегуваат во оваа нијанса и немаме конкретни информации за тоа каде е купен секој поединечен производ врз основа на самопријавените прашалници“.

ЦДЦ откри дека 15% од испитаните хоспитализирани пациенти на национално ниво го користеле легално продадениот бренд TKO и 12% го користеле брендот Rove, кој исто така е легален за купување. Поголемиот дел од пациентите, 56%, користеле недозволена марка Dank Vapes. Помалку познат нелегален бренд Smart Cart бил поврзан со 13% од пациентите.

Rove „никогаш и никогаш нема да користи витамин Е ацетат, ниту какви било други полнила во своите автентични производи за варење“, се вели во соопштението на потпретседателот за продажба и маркетинг на компанијата, Марк Хсиех. Истражувачите на Управата за храна и лекови открија лажни кертриџи Ров со витамин Е ацетат, рече Хсиех.

Зошто витаминот Е ацетат не е нелегален? Луѓето испаруваат смртоносна супстанција заедно со THC

Rove во март воведе „Програма за автентикација на QR код“ за потрошувачите да можат да кажат дали производот е автентичен. Производите со само баркодови не се автентични, додаде Хсиех.

Не можеше да се контактира со TKO, но Роберт Кајвон, кој е сопственик на веб-страницата DabConnection, каде што пишува како „Берт Блејз“, напиша за фалсификувањето на касетите TKO и Rove.

Елиот рече дека ЦДЦ продолжува да ги тестира примероците од ткиво за „различни хемикалии загрижувачки што би можеле да бидат присутни во е-цигарите или производите за испарување, вклучувајќи THC, CBD и производи што содржат никотин“.

Повеќето државни и федерални службеници ги повикуваат луѓето да избегнуваат секакво испарување додека не се идентификуваат точните брендови и адитиви кои предизвикуваат болести и смртни случаи.

Додека некои држави и градови, вклучително и Сан Франциско, ги забранија само испарувањата од никотин, забраната на Масачусетс отиде најдалеку, првично забранувајќи ги сите испарувани производи, вклучително THC маслото, никотинот и испарувачите на цвеќиња од марихуана, кои се без масло и не се поврзани со ниту еден болест.

„Тоа е прашање да се биде конкретен“, рече Титл, член на државната комисија за канабис. „Ако ја знаеме разликата, треба да ја кажеме“.

Што да знаете: Рекреативната марихуана е легална во Мичиген и наскоро ќе биде легална во Илиноис

Гувернерот на Масачусетс, Чарли Баркер во средата ја укина забраната за сите производи за испарување на никотин и ТХЦ во исто време кога државата издаде прописи кои стапуваат на сила на 1 јуни, со кои се забранува продажба на е-цигари со вкус на никотин надвор од „лиценцираните барови за пушење“.

И во четвртокот, Комисијата за контрола на канабисот го измени карантинот на сите производи за испарување на THC за да дозволи продажба на уреди што се користат за испарување на цвет на марихуана за возрасни и медицинска употреба на марихуана и одредени уреди кои не се користат за марихуана и други новопроизведени уреди докажано дека не содржат витамин Е ацетат или други загадувачи.

Д-р Шерон Леви, педијатар и вонреден професор на Медицинскиот факултет на Харвард, која ја предводи програмата за употреба на супстанции во детската болница во Бостон, вели дека не е изненадена што марихуаната во диспанзерот е поврзана со белодробни заболувања.

„Имаше сите овие тврдења за безбедни вапеси и немаше многу зад тоа“, рече Леви. „Ние навистина едноставно немаме добар систем за регулирање на овие работи.

Ако вие или членовите на семејството се борите со проблеми споменати во оваа приказна и би сакале да се поврзете со други онлајн, придружете се на групата за поддршка на Facebook „I Survived It“ на USA TODAY .

  • Родители, самоубиствените тинејџери често чекаат денови во психијатриски кревети за пациенти.
  • Стапката на самоубиства кај младите на возраст од 10 до 19 години се зголеми за 56% од 2007 до 2016 година
  • Вашингтон, ДЦ, е единственото место во САД каде што психијатриската академија вели дека има правилен сооднос на детски психијатри за населението.

Тинејџерот од Милвоки, Ти Џеј Есер, му кажал на своето семејство дека е трансродов кога имал 13 години и сметал дека многу му даваат поддршка. Многу тинејџери немаат толку среќа.

Трансродовите ученици „страдаат од толку многу ментално здравје затоа што не е секогаш отворено место во училиштата да бидете тоа што сте“, вели Есер, која сега има 16 години.

Дали ќе ја добијат таа грижа често зависи од нивните родители и од достапноста на третман во нивната област. Д-р Вун Јунг Ким, детски психијатар и професор на Медицинскиот факултет Роберт Вуд Џонсон на Универзитетот Рутгерс, вели дека психијатријата е попредизвиклива поради недостатокот на свест што многу родители и баби и дедовци имаат за оваа област, како и недостатокот на специјалисти.

„Недостатокот на пристап до психијатриска нега е проблем долго време и не се подобрува поради зголемената побарувачка за грижа за младите во нашата нација“, вели. „Имаме лош систем на грижа.

Есер беше еден од четворицата студенти кои јавно зборуваа во новиот документарен филм на Milwaukee PBS/Milwaukee Journal Sentinel за менталното здравје на младите.

Медицинскиот систем на нацијата не може да ја задоволи побарувачката за услуги за ментално здравје на тинејџери бидејќи случаите на самоубиства и психијатриски нарушувања вртоглаво растат, што ја нагласува јавно-здравствената криза која веќе ги чини Американците милијарди за борба.

Истражувањето од федералните регулатори и медицинските групи покажува дека стапката на самоубиства кај младите на возраст од 10 до 19 години се зголемила за 56% од 2007 до 2016 година , последната година за која се достапни бројки. Само 40% од младите луѓе со тешка депресија добиле третман, според Националниот институт за ментално здравје.

Повеќе:Нов документарец го става младешкиот лик на самоубиството и менталното здравје; целта е да се бори против стигмата

Речиси половина од луѓето кои страдаат од нарушување на злоупотреба на супстанции имаат нарушување на менталното здравје, покажуваат федералните податоци. Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија вели дека децата често страдаат и до 10 години откако ќе се појават симптоми на ментално здравје.

„Многу од сериозните проблеми со менталното здравје започнуваат во детството и треба да ги решиме побрзо“, вели д-р Кристин Мутиер, психијатар и главен медицински директор на Американската фондација за превенција од самоубиства.

Децата и тинејџерите редовно чекаат денови во собите за итни случаи пред да се отвори креветот во болничките психијатриски одделенија. Таму, лекарите можат да одлучат дали е безбедно да се ослободат младите пациенти на некаква форма на амбулантско лекување, или евентуално рехабилитација во домот, доколку другите напори не успеат.

Родителите во округот Ферфакс, Вирџинија, честопати мора да патуваат три до четири часа на југ кога болничките кревети се отвораат доцна навечер, вели Рик Лајхтвајс, постар директор на Центарот Келар на Инова здравствен систем, кој ги третира децата и тинејџерите за ментално здравје, зависност и специјално образование. .

Вашингтон, ДЦ, е единственото место во САД каде што психијатриската академија вели дека има правилен сооднос на детски психијатри за населението.

Возрасните и детските психијатри се во недостиг, вели Ким, бидејќи областа е една од најниско платените медицински специјалности, а психијатриските крила на болниците тешко можат да се натпреваруваат со, да речеме, нова ортопедска единица.

Contents